DİYARBAKIR- Silvan'da yapılan operasyonda, Sabahat Korkmazer'in (35) sağ böbreğinden 3 kilo ağırlığında ve 20 santimetre büyüklüğünde bir kitle çıkarıldı.

Silvan'da yaşayan Sabahat Korkmazer, 10 yıl ara ara karın bölgelerinde şiddetli ağrıyı, sağlık koşullarından kaynaklanan belgelerle geçiştirmeye çalıştı. Ağrıları giderek artan ve giderek büyüyen karnı ile Korkmazer, Silvan Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Muayenenin ardından Korkmazer, ileti tetkik ve tedavi için Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Korkmazer'in kontrolü altında, böbreğinde büyük bir kitle tespit edildi. 2 saat süren operasyonla, Korkmazer'in karnından 3 kiloluk özelliği ve 20 santimetre büyüklüğündeki kitle çıkarıldı.

Diyarbakır'ın belediye otobüsü Tunceli’ye verildi Diyarbakır'ın belediye otobüsü Tunceli’ye verildi

10 Yildir Karin Agrisi Ceken Kadinin Bob 44421 (1)

'Tek böbrekli olarak yaşayacak, yakın takibimizde olacak'

Operasyon yapan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mansur Dağgülü, Korkmazer'in böbreğinin de büyük zararların kaydedildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yapılan tedavilerde sağ böbreğinde 20 santimetrelik bir kitle tespit ettik. Bu böbrek kitlelerinden, bazı genellikle üremede görülen iyi huylu kitlelerdir. Bu tümörler 4 santimetrenin üzerine geldiğinde kanamaya eğilimli böbrek tümörleridir. Bu yapının 20 santimetrelik olan böbreği ciddi anlamda zarar görmüş, hayati tehlike de söz konusuydu. Çünkü bu kanamalar çok ciddi ve ani olabiliyor. Hastamız geldiğinde çok ciddi derecede kan kaybı da söz konusuydu. Hastamızı acilen ameliyata alıp hem kitleyi hem de böbreği yapmak zorunda kaldı. Erken dönemde gelmiş olsaydı bu kadar büyümeyecek ve böbreği kurtarılabilecekti. Bu kitle 3 kilogramın şartıydı. Bu iyi kötü kitle büyüyebiliyor. Bundan dolayı üremenin oluşmasından önce kitlenin tedavi edilmesi gerekiyor. Gebelikte büyüme, anilara ve hasta açısından hayati öneme neden olabiliyor. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Hastanın ulaştığı kan değerleri çok düşüktü ve ölüm riski vardı. Biz öncelikle kan verdik. Genel durum düzeldikten sonra acilen ameliyathaneye alındık. Hem böbreği hem de kitleyi komple çıkardık. Bundan sonraki süreçte hastanın tek böbrekli olarak saklanması, yakın takibimizde olacak” dedi.

'Karın ağrısı diye geldik, böbreklerde sıkıntı çıktı'

Sabahat Korkmazer'in eşi Halit Korkmazer de (37) doktorlara teşekkür ederek, “Eşimin karında şişmesi oldu. Biz Silvan'da acile gittik. Doktorla görüştük ve buraya sevk ettiler. Yapılan kontrollerde böbreğin şiştiğini ve ameliyat edeceklerini söylediler. Biz karın ağrısı diye geldik, böbreklerde sıkıntı çıktı. Çok şükür hastamız iyidir” diye konuştu.

Kaynak: DHA