DİYARBAKIR- Diyarbakır'da belediye işçisi Fesih Gündoğar, 21 yılda tamamladığı Sur ilçesinin maketini gelen yerli ve yabancı turistler için sergiliyor. 

Diyarbakır’da polis memuruna çarpan sürücü tutuklandı Diyarbakır’da polis memuruna çarpan sürücü tutuklandı

Surmaketi1

Diyarbakırlı Fesih Gündoğar, 1995'te merak üzerine başlayan tarihi Sur ilçesinin maketini, 21 yılı tamamladı. İlçede bulunan tarihi Ulucami, Meryem Ana Kilisesi ve Deva Hamamı gibi kentin önemli mimarı yapılarının yanı sıra UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan surlarının da bulunduğu yer, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Mardinkapı'da camekan içerisinde sergileniyor. Kente gelen yerli ve yabancı ayırmanın yoğun ilgi alanıyla karşılaşan maket, aynı zamanda ilçenin aslına uygun olarak inşa edildiği için haritada da görülüyor. Fesih Gündoğar, gelenlere maket üzerinden yolculuk de yaparak ilçeyi tanıtıyor. 

Sur Maketi3

'El becerisi̇ ve hayal gücü lazım’ 

Asıl mesleğinin oto tamirciliği olduğunu kaydeden Fesih Gündoğar, “İlkokul mezunuyum. Bu yapımı 1995-2016 yılları arasında yaptım. 1/250 ölçekle maketi hazırlandım. İlçeyi tek tek dolaşarak ölçerek, gerçeğin bir metresini 4 milime dönüştürdüm. 21 sene 21 gün çalıştım. Ölçeğe göre 21 metre. En yüksek minare 21 santim. Bir de yapının içindeki bütün yapılar numaralandırılmıştır. Maketin İçeriğinde 21 numara da maketin bulunduğu alan işaretleniyor. 21 Eylül'de bitti. Plaka 21 ve 21'inci asırda bitti. Çoğu tesadüf yani. Surların dış kısmı 5 bin 230 metre, ölçeğe göre 21 metredir. Tabii bu maketi yaparken bir asır önceki şeklinin de tespitini yaptım. Bir turist gelip ondan sonra şehirde geziyor. Harita gibi sanki. 21 sene emek var. Herkesin beğendiği için insan mutlu oluyor. Buna matematik lazım, resim lazım. El becerisi ve hayal gücü gerekiyor. Kısacası teknik gerek ama hem mimarlık hem mühendislik isteyen bir şey. Bir de bunun 10 katı daha büyük var. Bir de onunla ilgileniyorum. Hazırlandım, burçlar bitmek üzere. Sadece ara kısım ve yer lazım, zemin lazım. Sadece belli şeyler yapılacak” diye konuştu. 

Kaynak: DHA