DİYARBAKIR- DTSO’nun Kürtçe seçmeli ders programında konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, anadilin önemini vurgulayarak, anadilde çalışacak olanlara yardımcı olacaklarını açıkladı. 

Belediye-2

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası (DTSO), okullarda Kürtçeyi seçmeli ders olarak seçen öğrenciler için başlattığı tablet kampanyası kapsamında ÇandAmed Kültür ve Kongre Merkezi’nde program düzenledi. Programa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Doğan Hatun, Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Safiye Akdağ, DTSO Başkanı Mehmet Kaya, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı. 

Eş Başkan Hatun: Halkımıza yardımcı olacağız 

Programda konuşan Eş Başkan Hatun, anadilin önemine dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemize sahip çıkacağız. Halkımıza ve 17 ilçemizde kim anadilde çalışma yürütmek isterse, akademi dahi bu alanda çalışan, kurs açmak isterse hepsine yardımcı olacağız. Buradan onun sözünü veriyoruz. Dilimiz için her sözü veririz. Her ağaç kendi kökleri üzerinde yeşerir, insan da kendi diliyle var olur” dedi. 

Belediye2-1

‘Çocukların anadillerini öğrenmemesi bir sorundur’ 

DTSO’nun yaptığı çalışmanın önemli olduğunu kaydeden Hatun, anadilin yaşamın her alanında kullanılması gerektiğini söyledi. Hatun, konuşmasına şöyle devam etti: “Çocuklar iki ya da üç dili öğrenebiliyor. Çocuklar Türkçe, İngilizce ve Arapça gibi birçok dili öğrenebilirler, bu sorun değil ama çocukların anadillerini öğrenmemesi bir sorudur. Bunu anlamamız gerekiyor.” 

Belediye3

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ise anadilin önemine dair yaptığı konuşmadan sonra 700 öğrenciye tablet verildi. 

Diyarbakır’da bayramın son gününde yoğunluk arttı Diyarbakır’da bayramın son gününde yoğunluk arttı

Kaynak: Haber Merkezi