DİYARBAKIR- Diyarbakır’da depremde yıkılan Galeria Sitesi davasında 17,5 yıllık hapis cezasıyla ilgili 74 sayfalık gerekçeli karar açıklandı.

Kahramanmaraş merkezli geçen yıl 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde Diyarbakır'da 1'i boş, 7 bina yıkıldı. Yenişehir ilçesinde kent ilk alışveriş merkezi olarak 1999'da hizmete giren, 4 katlı alışveriş merkezi olup, 8 katı da 128 daireden oluşan 4 bloklu Galeria Sitesi'nin 1 bloku da ilk depremde yıkıldı; 89 kişi hayatını kaybetti, 22 kişi de yaralandı. Depremin ardından diğer 3 blokun da kontrollü olarak yıkımı yapıldı. Açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit, Şeyhmus Yiğit ile inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir tutuklandı. ME, HMY ve İ.HY hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sağlanan iddianameyle 7 sanık hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma' suçundan 22 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 22 Mart'ta görülen karar duruşmasında heyeti, oy birliğiyle alınan kararla tutuklu 4 sanığa 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olması' suçundan 17 yıl 6'şar ay hapis cezası verdi. Mahkeme, haklarda yakalama tespitinde bulunan firari sanıklar ME, HMY ve İ.HY'nin hücrelerinden da ayrılmasını kararlaştırdı.

G A L E R I A S I T E S I N I N D E P R E M D E Y I K I L M A S I N A 41065

'B blok binasının belediye arşiv dosyasındaki onaylı ve onaylı olmayan projelere aykırı olarak inşa edildi'

Uyuşturucu madde ile yakalandı, savunması pes dedirtti! Uyuşturucu madde ile yakalandı, savunması pes dedirtti!

Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 22 Mart'taki karar duruşmasında tutuklu müteahhitler Sedat Eser, Mehmet Şirin Yiğit ve Şeyhmus Yiğit ile inşaat mühendisi fenni mesul Tevfik Demir hakkında "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olması" suçundan hapis cezasına çarptırılması 74 sayfalık gerekçeli karar yazıldı. Gereksiz kararda tutuklu sanıklar ve depremde ölenlerin yakınları ile tanıkların soruşturması ve dava aşamalarındaki ifadelerine yer verildi. Bilirkişi raporunun da belirttiği kararda, Diyar Galeria B Blok'un belediye arşivindeki arşivinde ve gösterilmeyen projelere aykırı olarak inşa edildiği belirtilen kararda şu ifadelere yer verildi:

"Binanın malzeme özelliklerindeki yetersiz, uygulama ve işçilik hataları, fenni mesuliyet kapsamındaki yapı denetimindeki yetersizlik nedeniyle yıkılmış olduğu kanaatine varılmıştır. Diyar Galeria B Blok'un evinde yıkılması sonucu 89 kişi vefat etmiş olması, 10 kişinin yaralanması nedeniyle sanıkların 'taksirle birden fazla kişinin ölmesi ve yaralanmasına neden olma durumu sabittir. Meydana gelen zararın ağırlığı, 89 kişinin hayatını kaybettiği göz önüne alınarak alt sınırdan mesafeye göre teşdit standardına uygun. Çalıştırılmaması gereken özeni göstermediği, yapının yapımı sırasında dönem yönetmeliğinde belirtilen şartları sağladığı anlaşılmıştır.

Öte yandan kararda binadaki ölüm ve yaralanmalardan sanıkların kusurlu olacak şekilde sorumlu olarak işaretlenmesi, sanıkların savunmalarının suçtan korunmaya yönelik olduğu değerlendirme yapıldı.

Kaynak: DHA