DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bulunan Telli Ağa Köşkü, eski bir Ermeni Kilisesi olan Surp Hagop Kilisesi'nin yerine inşa edilmiş olup, 1640 yılında Telli Ağa ve kardeşi tarafından yapılmıştır.

E Jmhf Q H X U A M3Cq

Diyarbakır Kulp (Pasur) ilçesinin Karabulak (Nerçik) köyünde yer alan Telli Ağa Köşkü, eski bir Ermeni Kilisesi olan Surp Hagop Kilisesi'nin yerine inşa edilmiştir. 1915 yılında Telli Ağa tarafından el konulan bu yapı, 1640 yılında Telli Ağa ve kardeşi tarafından yapılmıştır. Taşları Goderne köyünden getirilerek 2 katlı olarak inşa edilen köşk, kısmen restore edilmiş ve aslına uygun bir şekilde korunmuştur.

Ortadoğu’nun  en büyük Ermeni kilisesi Diyarbakır’da Ortadoğu’nun  en büyük Ermeni kilisesi Diyarbakır’da

E Jmhfw Q X U A Uj Pr6

Karabulak köyünün doğusunda, Hasandin Dağı'nın yamacında bulunan köşk, ilçenin en güzel köylerinden birinde yer almaktadır. İlk olarak 1670 yılında inşa edilen kilise, daha sonra Telli Ağa ve Abdül Ağa tarafından satın alınarak bir yerleşim yeri haline getirilmiştir.

B487Bea340F50C5D079985A387997F3F

Köşk, Telli Ağa ve kardeşi Abdül Ağa tarafından 1650-1670 yılları arasında yapılmıştır. Taşları Taşköprü köyünden getirilen köşk, çevresinde bahçelerle çevrilidir. Doğusunda bir şelale ve altında bir havuz bulunmaktadır. 2 katlı olan köşkün doğu kısmında Abdül Ağa, batı kısmında ise Telli Ağa otururmuş. Ancak zamanla toprak zeminin zayıflığı ve kayganlığı nedeniyle bazı kısımlarında göçmeler meydana gelmiş ve yapı harap bir halde günümüze ulaşmıştır. Güneye bakan kısmında ise küçük bir bölüm hala ayakta kalmıştır.

Kaynak: Diyarbakir.Net