Diyarbakır her tarafında tarih yatan bir şehir. Surları, kiliseleri, köprüleri, camileri ve tanıklık ettiği medeniyetlerle tam bir dünya kenti diyebileceğimiz Diyarbakır, yine de sadece şehir merkezinden ibaret değil. Büyük bir coğrafyayı kapsayan Diyarbakır'ın köyleri de benzer bir tarihi içinde barındırıyor. Öyle ki, her ilçede en az bir tarihi eserin izine rastlamak mümkün.

Bu yazımızda Diyarbakır'ı sadece şehir merkezini görerek gezmek istemeyen vatandaşlarımız için mutlaka görülmesi gereken köyler listesi yapacak, Diyarbakır'ın köylerini sizlere tanıtacağız. İyi okumalar!

Diyarbakır'ın Kaç İlçesi Var?

Diyarbakır dördü merkez ilçe olmak üzere 17 ilçeye bölünmüş bir ilimizdir. Merkez ilçeler tarihi surları içinde barındıran tarihi şehirde yer almaktadır. 

Diyarbakır'ın en büyük çevre ilçesi Ergani, en küçük ilçesi ise Çüngüş konumundadır.

Diyarbakır'ın ilçeleri şu şekilde:

 • Bağlar
 • Kayapınar
 • Sur
 • Yenişehir
 • Bismil
 • Çermik
 • Çınar
 • Çüngüş
 • Dicle
 • Eğil
 • Ergani
 • Hani
 • Hazro
 • Kocaköy
 • Kulp
 • Lice
 • Silvan

Diyarbakir Koyleri 1

Diyarbakır'ın Köyleri

Diyarbakır'ın ilçelerinden söz ettik, şimdi gelelim bu ilçelerde yer alan en güzel Diyarbakır köyleri listemize...

Yukarı Salat (Bismil)

Diyarbakır'ın nüfus olarak en büyük ikinci ilçesi konusundaki Bismil genel olarak tarihiyle öne çıkan ilçelerinden birisidir, dolayısıyla Bismil'in köylerinin de benzer bir şekilde bezendiği söylenebilir.

Bismil ilçesine bağlı olan Yukarı Salat köyü il ekonomisine verdiği katkıdan ötürü büyük önem taşıyor.

Nüfus bakımından bölgenin en büyük köylerinden biri olan Yukarı Salat'ta 3.000 kişi yaşıyor. Tarım ve hayvancılık ise köyde önemli geçim kaynaklarından biri konumuda. 

Diyarbakır’da trafik kazası: 4 yaralı Diyarbakır’da trafik kazası: 4 yaralı

Büyükakören (Sur)

Merkez ilçelerden Sur'a bağlı olan bir mahalle konumundaki Büyükakören, uzun süredir varlığını sürdüren bir köy olarak anılabilir.

Eski ismi Aqerana mezın olan köy defalarca kez harap olsa da her seferinde yeniden yapılmış, her seferinde insanlara yuva olmuştur.

Gırşot mahallesi ile ile komşu konumundaki Büyükakören köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşılmaktadır. Büyükakören'in Diyarbakır köyler içerisinde Küçükakören isimli bir komşusu vardır ancak komşu köy artık daha büyüktür.

Belenli (Çınar)

Şehir merkezine yakın ilçelerden olan Çınar'a bağlı olan Belenli köyü, Çınar-Bismil köy yolu üstünde olmasından ötürü Diyarbakır Köyleri arasında epey bilinen bir köydür.

Günümüzde oldukça küçük bir nüfusa ev sahipliği yapan Belenli nispeten yüksekte kalan bir köydür. Köy ziyaretçilerine eşsiz bir Güneydoğu Anadolu manzarası sunmaktadır.

Karacadağ (Bağlar)

Diyarbakır'ın merkez ilçelerinden Bağlar'a bağlı olan Karacadağ köyü, komşusu Alatosun ile bölgenin en önemli Diyabakır köylerinden biri konumundadır.

2019 nüfus sayımında 4.913 kişilik nüfusuyla ülkenin en büyük köylerinden biri çıkan Karacadağ, isminden de anlaşılabileceği üzere Karaca Dağı'nın eteklerinde yer almaktadır.

Komşu köy Alatosun'da Şêğê Zırav (Seyyid Muhammed) El-Kerejdaği Türbesi bulunur.

Bakacak (Bismil)

Seyithasan olarak da bilinen Bakacak köyü, Diyarbakır'ın en bilinmiş köylerinden birisi olarak öne çıkmakta, pek çok araştırmada da köyün ismi geçmektedir.

Bir zamanlar ilçe merkezi konumundaki bu köy, 1930'lara gelindiğinde eski önemini kaybetmeye başlamıştır. 1932'de ilçe merkezinin Bismil'e taşınmasıyla birlikte Bismil büyümeye başlamış, Bakacak ise köy statüsüne gerilemiştir.

Alevi kültürü için önemli yer tutan Bakacak köyü, özellikle müzikleriyle öne çıkmakta, bu açıdan da nüfusun yaşantısını yansıtmaktadır.

Gürüz (Çermik)

Gürüz köyü Diyarbakır'ın bilinen en eski köylerinden birisidir. Tarihi belgelerde de ismi geçen bu köy, iddialara göre yıkılan Karahanlı Devleti'nin kalıntılarından 14. yüzyılda doğmuştur.

Yeni yaşamlarına bu köyde başlayan Karahanlı hanedanının belli bir kolu zaman içinde Karahanlı Aşireti'ne dönüşmüştür. Bu aşiret günümüzde de varlığını sürdürüyor.

Orman anlamına gelen Gürüz, günümüzde 1.047 kişiyi içinde barındıran, nispeten büyük bir köy konumundadır. Çermik ilçesinin 26 kilometre uzağındadır.

Karahan (Bağlar)

Gürüz köyünü Karahanlı hanedanının bir kolunun kurduğunu söylemiştik. Bu köy Demen isimli bir bey tarafından kurulmuştu. Kardeşi Suvar ise belli bir süre sonra köyden ayrılmıştı.

Suvar sonrasında Karaca Dağ'ın eteklerine yerleşmiş ve Karahan köyünü kurmuştur. Bu köy ile Gürüz köyü arasında her zaman iyi ilişkiler bulunmuştur, iki köy birbirlerine kız alıp vermişlerdir.

Diyarbakır köylerinden Karahanköyü'nün nüfusu 2019 sayımında 1.200 kişi olarak ölçülmüştür.

Acar (Dicle)

Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde bulunan Acar Köyü, tarihi bir atmosferi ve kültürel zenginliğiyle öne çıkan, geçmişe bir pencere açan bir yerdir. Köyün eski taş evleri ve tarihi camileri, adeta zamanda bir yolculuğa çıkarmış gibi hissettirmektedir. Acar köyü öresel el sanatları ve kilimleriyle de meşhur olmuştur ve en güzel Diyarbakır Köyleri listesinde ilk sıralardadır. 

Diyarbakir Koyleri 2

Editör: Alp Editor