DİYARBAKIR- Diyarbakırlı Hattat Hamid Aytaç, Kur’an-ı Kerim cüzleri Türkiye ve dünya koleksiyonlarında yer alıp, matbaacılık teknikleriyle de öncü olmuştur. 

Hamid Aytaç

Diyarbakır doğumlu olan Hattat Hamid Aytaç, asıl adı Şeyh Musa Azmi’dir. Eğitim hayatına Diyarbakır’da başlamış ve İstanbul’a yüksek öğrenim için gitmiştir. Matbaa işleriyle de uğraşmış ve hat sanatına olan ilgisini hiç kaybetmemiştir. Türk matbaacılığında yeni teknikleri kullanarak öncü olmuştur. 

Hamid Aytaç2

Aytaç’ın en önemli eserleri arasında Kur’ân-ı Kerîm yazıları yer almaktadır. Hasan Rızâ Efendi’nin mushaf-ı şerifini esas alarak yazdığı bu Kur’an cüzleri, Türkiye ve dünya koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Hamid

Geleneksel hat öğrenimi görmemiş olmasına rağmen, pek çok öğrenci yetiştirmiş ve Türk sanatı ve kültürüne önemli katkılarda bulunmuştur. 

Hamid1

Aytaç, Türk sanatı ve kültürüne üç çeyrek asra varan hizmetleri ve katkıları nedeniyle Aydınlar Ocağı Bilim ve Sanat Kurulu tarafından Üstün Hizmet Armağanı ile ödüllendirilmiştir.

Hamidaytaç

Ayrıca İslâm Konferansı Teşkilâtı’na bağlı Milletlerarası İslâm Kültür Mirasını Koruma Komisyonu tarafından düzenlenen ilk hat yarışmasına adı verilmiştir. 

Hamidd

Murat Özdemir Kimdir? Ebru Gündeş'in Üçüncü Kocası Kaç Yaşında? Murat Özdemir Kimdir? Ebru Gündeş'in Üçüncü Kocası Kaç Yaşında?

Hattat Hamid Aytaç, Türk hat sanatının önemli bir figürü olarak eserleri ve katkılarıyla hafızalarda yaşamaya devam ediyor. Vefatının ardından Kabri Karacaahmet Mezarlığı’nda Şeyh Hamdullah’ın mezarının yakınına defnedilmiştir. 

Kaynak: Diyarbakir.Net