Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dar ve orta gelirli vatandaşları yakından ilgilendiren müjdeli bir haber verdi. Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmeler doğrultusunda kira ve konut fiyatlarında yaşanan artış ev sahibi olmak isteyen vatandaşların isteklerinin önüne geçse de dar ve orta gelirli vatandaşlara TOKİ’den ev müjdesi verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonları yakından ilgilendiren TOKİ açıklamasında bulundu. Gelen açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem dar hem de orta geli grubundaki vatandaşlar için konut müjdesi verdi. Gelen talimat ile 81 ilde dar ve orta gelir grubuna yönelik konut yapılacağı öğrenilirken detaylar başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

Adalet ve Kalkınma Partisi MYK toplantısı yapıldı. Yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısında dar ve orta gelir grubuna yönelik konut sıkıntısı gündeme geldi. Konuta erişim noktasında büyük bir sorun yaşanırken bunun önüne geçebilmek adına yeni projelerin gündemde olduğuna yer verildi.

TOKİ'nin harekete geçeceği ve 81 ilde yapılacak konutlarla birlikte dar ve orta gelirlilerin uzun vadede ödemelerle zorlanmadan ev sahibi olabilecekleri belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili açıklamasında "Yeni sosyal konut projeleri geliştirerek dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkânını artıracağız" ifadelerini kullandı.

TOKİ konut başvurusu detayları şu şekilde yer aldı;

- Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır. Ayrıca başvurulan projenin bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması şartı aranacaktır.

YKS 2024 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 3 milyon öğrencinin gözü o tarihte! YKS 2024 sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? 3 milyon öğrencinin gözü o tarihte!

- Başvuru sahiplerinde T.C. vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmuş olma şartları aranacaktır.

- Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir; birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.