Yediden yetmişe herkesin sevdiği ve zevkle tükettiği ürünlerin başında olan Eti markası Türkiye’nin gururlarından biri. Peki bu köklü markanın kime ait olduğunu biliyor musunuz? Eti'nin sahibi kim araştırdık, işte detaylar... 

Bayram ikramlıkları, çikolata, bisküvi ve bebe bisküvisi gibi yediden yetmişe herkesin severek yediği gıdaların başında gelen Eti markası oldukça seviliyor. Sevilen marka Eti’nin sahibinin kim olduğu da bu nedenle merak ediliyor.

Sizler için derlediğimiz yazımızda Eti’nin sahibi kimdir olmak üzere Eti markası ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. İşte detaylar…

Eti Nasıl Kuruldu?

Oldukça merak edilen soru olan Eti’nin sahibi kimdir sorusuna geçmeden önce Eti nasıl kuruldu sorusu hakkında bilgi vermekte fayda var. 

1961 yılında kurulan "ETİ Bisküvi Fabrikası - Firuz Kanatlı" şeklinde şahıs işletmesi olarak kuruldu. ETİ, 1972 yılında "ETİ Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş." olarak aile şirketi haline geldi. Sonralarda ise Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1980 yılında kuruldu ve kek üretmeye başladı. 1996 yılında üretime Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni ve çağdaş bir tesiste başlayan Eti, Aralık 1999 tarihinde Eskişehir Merkez Fabrikası'ndaki üretime son verdi.

Eti'nin Sahibi Kim (5)

Şirket, bu tarihten itibaren tüm bisküvi üretimini yeni tesisinde yani Eskişehir Organize Bölgesi'nde yapmaya başladı. 2013 yılında Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Eti Pazarlama ve Sanayi A.Ş. üç ayrı şirket tek çatı altında Eti şirketi olarak birleşti. Eti’nin şu anda yedi farklı üretim tesisi bulunmaktadır.

Eti’nin üretimde bulunan gıda grupları ise şöyledir;

 • Bisküviler ve Gofretler
 • Krakerler
 • Kekler ve Turtalar
 • Sağlık ve Lifli Ürünler
 • Kahvaltılık Ürünler
 • Çikolatalar ve Çikolatalı Ürünler
 • Dondurulmuş Ürünler
 • Soğuk Atıştırmalıklar
 • Bebeklere Özel

Firuz Kanatlı Kimdir?

Eti’nin sahibi kimdir sorusuna ise Firuz Kanatlı’nın doğumundan eğitimine kadar olan süreçlerden bahsederek başlayalım. Ardında Eti’nin sahibi kimdir sorusuna Firuz Kanatlı’nın kariyeri ile devam edeceğiz.

Eti bisküvilerinin kurucusu ve Onursal Başkanı Firuz Kanatlı, 1932 yılında Eskişehir'de Gümülcine göçmeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Firuz Kanatlı Kimdir (2)

Eskişehir'de ilkokul üçüncü sınıfa kadar okuyan Firuz Kanatlı. Daha sonra Galatasaray Lisesi'nde okumaya devam etti ve liseyi bitirene kadar orada eğitimine devam etti. Daha sonrasında ise İsviçre Cenevre Üniversitesi'nde işletme eğitimi alarak lisans derecesini tamamladı.

İsviçre'den döndükten sonra babasının sahibi olduğu Gümülcineli Un Fabrikası'nda çalışmaya başladı Kanatlı. Daha sonra fabrikalarının ismi Kanatlı Un Fabrikası olarak değiştirildi.

Firuz Kanatlı ve Eti Markası

1957-1958 yıllarında İstanbul'da Terkos'a yakın Yassıviran'da askerlik yapan Firuz Kanatlı, askerliği sırasında kantin sorumlusu iken ve kantini incelerken bisküvi yapma fikri aklına geldi. Askerlik dönüşü de bu fikri hayata geçirdi. 1962 yılında Eskişehir'de Eti markası ile üretime başladı.

Bir yıl sonra Et Bisküvi Fabrikası, 22 çalışanıyla üretime geçti. 1965 yılında Eti, Türk mühendislerin de yardımıyla otomasyona geçişini tamamlayarak 1972'de Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. adını aldı.

Eti'nin Sahibi Kim (4)

Eti, 1983 yılında ilk kez "sanayi tipi kek" üretti ve aynı yıl İngiltere Alimentacion Europe ve Golden Mercury International Ödüllerini kazanarak fark yarattı.

Eti Gıda A.Ş.'nin Organize Tesisleri 1992'de hayata geçirilerek üretime devam etti. ETİ'yi yaratan ve büyük bir marka haline getiren Firuz Kanatlı, kendi işini çocuklarına devretti ve sonra şirketin yönetimine karışmamayı tercih ederek sakin bir hayat sürmeye karar verdi.

85 yaşında iken rahatsızlıkları sebebi ile hastaneye kaldırılan Firuz Kanatlı, tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi’nde 18 Ekim 2017’de vefat etti.

Firuz Kanatlı Evli Mi, Çocukları Kimler?

Eti sahibi kimdir diye sorduğunuz akla gelen bir diğer soru da evli olup olmadığıdır.  

 • Firuz Kanatlı 1958 yılında Gülay Hanım ile dünya evine girdi. Bu evliliklerinden çiftin ikisi kız biri erkek olmak üzere toplam 3 çocuğu oldu.

Firuz Kanatlı’nın işlerini devrettiği çocuklarının isimleri Ahmet Firuzhan Kanatlı, Aydan Kanatlı ve Gülden Kanatlı Derbil’dir.

Miras Bulmacası Film Konusu Nedir, Oyuncuları Kimler, Nerede Çekildi? Miras Bulmacası Film Konusu Nedir, Oyuncuları Kimler, Nerede Çekildi?

Firuz Kanatlı Kimdir (1)

Firuz Kanatlı Nereli?

Eti’nin sahibi kimdir sorusuna ilaveten Firuz Kanatlı’nın nereli olduğu da merak edilenler arasında yer alır. Bu nedenle Firuz Kanatlı’nın nereli olduğundan da bahsedelim.

 • Firuz Kanatlı’nın 1932 yılında Eskişehir'de Gümülcine göçmeni bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir.

Kanatlı’nın doğum yeri Eskişehir olsa da ailesinin Yunanistan, Gümülcine’den gelmesi sebebiyle kendisinin göçmen olduğunu söyleyebiliriz.

Eti Hisseleri Kime Ait, CEO'su Kim?

Eti’nin sahibi kimdir sorusunun ardından merak edilen konulardan biri de Eti’nin hisselerinin kime ait olduğu ve bunun yanında şu anki CEO’su. 

Eti’nin hisselerinin kime ait olduğu konusundan başlayalım. Kanatlı ailesi, Eti Grubu bünyesindeki tüm şirketlerin ve Eti Gıda'nın %100 hissesine sahiptir. Özetle diyebiliriz ki Eti şirketler grubunun hisselerinin tamamı Kanatlı ailesine aittir.

Eti'nin Sahibi Kim (6)

Eti’nin CEO’su kim sorusuna gelecek olursak, Eti, 2023 yılı itibari ile yeni bir global organizasyona geçmişti. 2017’den geçtiğimiz yıla kadar  Avrupa merkezli Eti International birimine liderlik eden Stephane Batoux, 1 Mart 2023 yılı itibari ile Eti Global CEO’su olarak göreve getirildi. Bu bilgiye dayanarak Eti'nin şuandaki CEO'su Stephane Batoux’dur.

Kanatlı Ailesi Kim?

Kanatlı Ailesi kim sorusu da Eti markası konuşulunca akla gelen ilk sorulardan. Eti’nin kurucusu olan Firuz Kanatlı’nın babası Ahmet Kanatlı Yunanistan’dan göçerek Türkiye’ye gelmiştir. 

Ahmet Kanatlı’nın Yunanistan Gümülcine’de bulunan bir un fabrikası bulunuyordu fakat göçme aşamasında Ahmet Kanatlı bu un fabrikasını kapatarak Türkiye’ye geliyor. Sonrasında ise birçok yer ve ilçe değişikliği yapan Kanatlı ailesi Türkiye’de yeni bir un fabrikası açıyorlar.

Eti'nin Sahibi Kim (3)

Daha sonra babasından işleri devralan Firuz Kanatlı askerliği sırasında kantin sorumlusu iken ve kantini incelerken bisküvi yapma fikri aklında beliriyor. Askerlik dönüşü de bu fikri hayata geçirerek 1962 yılında Eskişehir'de Eti markası ile üretime başlıyor.

Bu süreçler fabrika açımları ve Eti şirketler grubunun tek çatı altından toplanması ile devam ediyor. Eti'yi yaratan ve büyük bir marka haline getiren Firuz Kanatlı, kendi işini çocuklarına devretmeye karar veriyor. 

Ahmet Firuzhan Kanatlı, Aydan Kanatlı ve Gülden Kanatlı Derbil işleri babalarından devralarak aynı şekilde devam ettirmektedirler.

Sık Sorulan Sorular

Eti’nin sahibi kimdir başta olmak üzere Firuz Kanatlı ve Eti markasına dair tüm detayları sizler için derleyerek yazımızda paylaştık. Şimdi konu ile ilgili sık sorulan soruları yanıtlayalım.

Eti ailesi nereli?

Eti’nin kurucusu Firuz Kanatlı 1932 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. Ancak, Firuz Kanatlı ve ailesi Gümülcine göçmenidir.

Eti kimin malı israil malı mı?

Eti, Firuz Kanatlı tarafından 1961 yılında kurulmuştur bu nedenle Eti markasının Türk malı olduğunu söyleyebiliriz.

Etinin sahibi ne zaman öldü?

Eti’nin sahibi Firuz Kanatlı, 85 yaşında iken rahatsızlıkları sebebi ile hastaneye kaldırıldı ve tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi’nde 18 Ekim 2017’de vefat etti.