DİYARBAKIR- UKHSA, İngiltere'de koli basili salgını olduğunu ve yıl sonuna kadar vaka sayısının 1500'e ulaşabileceğini açıkladı. 

UKHSA tarafından yapılan yazılı açıklamada, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'da koli basili kaynaklı hastalıklarda artış görüldüğü belirtildi. Bakterinin kanlı ishal ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olduğu, hastalığın bulaştığı kişi ve hayvanlarla temas ya da bakteriyi taşıyan gıdalar aracılığıyla yayıldığı vurgulandı. 

Açıklamada, salgının geniş bir bölgede görülmesinin, ulusal çapta dağıtımı yapılan gıdalardan kaynaklanabileceği ifade edildi. Ancak, bulaş kaynağının tespit edilemediği ve çiftlikler, içme suyu, havuzlar, deniz suyu, göller ya da nehirler gibi kaynaklardan olduğuna dair bir kanıt bulunmadığı belirtildi. 

113 vaka tespit edildi 

4 Haziran itibariyle Birleşik Krallık genelinde 113 vaka tespit edildi. Bu vakaların 81'i İngiltere'de, 18'i Galler'de, 13'ü İskoçya'da ve 1'i Kuzey İrlanda'da görüldü. Kuzey İrlanda'daki vakanın, İngiltere'yi ziyaret geçmişi olduğu belirtildi. 

Vaka sayısı yıl sonuna kadar 1500'e çıkabilir 

Koli basili tespit edilenlerin en küçüğünün 2, en yaşlısının ise 79 yaşında olduğu belirtildi. Yıl sonuna kadar vaka sayısının 1500'e çıkabileceği öngörülüyor. İngiltere'deki 81 vakanın yüzde 60'ı hastanede tedavi altına alındı ve 61 kişi bulaş kaynağı olabilecek gıda ve seyahat bilgisi paylaştı. 

Elleri sık yıkama ve temastan kaçınma tavsiyesi 

Salgının önüne geçilebilmesi için ellerin sık sık sabun ve ılık suyla yıkanması, gıda hijyen önlemlerine uyulması, meyve ve sebzelerin iyice yıkanarak pişirilmesi, ishalken başkalarıyla temasın kesilmesi ve mümkünse okul ve işe gidilmemesi tavsiye edildi. 

UKHSA Vaka Yöneticisi Trish Mannes, koli basilinin ishalin yanı sıra mide krampları, kusma ve ateşe neden olduğunu belirtti. Mannes, ishal ve kusma şikayetleri olan kişilerin başkalarına yemek hazırlamaması gerektiğini söyleyerek, "Semptomlarınız geçtikten 48 saat sonrasına kadar okula, işe ya da kreşe dönmeyin." uyarısında bulundu. 

Gıda standartları kurumundan uyarı 

İngiltere Gıda Standartları Kurumundan Daren Whitby, salgın kaynağının bir ya da birden fazla gıda ürünü olabileceğini belirtti. Whitby, gıda satın almaktan hazırlamaya kadar dikkatli olunması gerektiğini vurgulayarak, "Elleri, yemek yapımında kullanılan ekipmanları, mutfak eşyalarını ve yüzeyleri iyice temizlemek çapraz bulaşmayı da engeller." dedi. 

Risk altındaki gruplar 

Açıklamada, 1 yaş altı bebekler, sütten kesilen çocuklar, uzun süre idrar yapmayan 5 yaş altı çocuklar ile 7 günden uzun ishal ve 2 günden uzun kusma şikayeti olanların bir an önce sağlık kuruluşlarıyla temasa geçmeleri önerildi. 

Tahir Elçi Kimdir? Neden Öldü, Evli Miydi, Çocukları Var Mı? Tahir Elçi Kimdir? Neden Öldü, Evli Miydi, Çocukları Var Mı?

Kaynak: Haber Merkezi