İsviçre EURO 2024’te son 16 turunda. İsviçte takımıyla ilgili araştırma yapanlar, mesela İsviçre teknik direktörü kim sorusunu soranlar Murat Yakın ismiyle karşılaşıyorlar. Murat Yakın kimdir sorusu da haliyle dikkat çekiyor.

EURO 2024'ün kısa bir ara verdiği bugünlerde Murat Yakın kimdir sorusunu yanıtladık. Aynı zamanda Türkiye'de ismini pek duymadığımız teknik ismin hayatı ile kariyerini de araştırdık. Ayrıntılar haberimizde…

İsviçre Teknik Direktörü Murat Yakın Kimdir?

Murat Yakın, Türk asıllı İsviçreli bir eski futbolcu ve teknik direktördür. Kendisi bütün hayatını İsviçre'de geçirmiş olsa da yolu bir ara Türkiye'ye düşmüştür. Futbolculuk yıllarında Türkiye'ye iki yıllığına gelen Murat Yakın Fenerbahçe formasını terletmiştir. Murat Yakın kimdir, sizler için ayrıntılı bir şekilde inceledik.

An itibariyle Murat Yakın İsviçre Milli Takımı'nı çalıştırmaktır, dolayısıyla tüm Avrupa'nın gündemindeki teknik adamlardan birisidir. Detaylar geliyor...

Murat Yakın Kimdir (2)-1

Murat Yakın 1974 tarihinde İsviçre'nin Basel kentinde dünyaya geldi. Kendisinin annesi de babası da Türk olmakla birlikte Murat Yakın aslen nereli sorusunun cevabını bilmiyoruz. Bunun en büyük sebebi, Murat Yakın'ın babasının ailesini terk etmiş olması. Murat henüz 13 yaşındayken evi terk eden babası hakkında herhangi bir bilgimiz yok. 

Bu yıllarda annesi Emine Yakın tarafından büyütülen Murat Yakın, çocukluğundan beri ilgilendiği futbola dört elle sarıldı. Murat Yakın gelişim yıllarında bir orta saha oyuncusu olarak yetiştirildi.

Murat Yakın Kariyeri

1992 yılında Grashoppers ile profesyonel futbol yaşantısına adım atan Murat Yakın, 1992-1997 yılları arasında bu kulüp adına top koşturdu. 101 maça çıktı ve 17 gol attı.

Murat Yakın Kimdir (3)

  • 1997-1998 sezonunu Stuttgart'ta geçiren Murat Yakın, 1998-2000 yılları arasında Türkiye'ye geldi. Fenerbahçe forması terleten Murat Yakın, iki yılda Fenerbahçe ile toplam 26 maça çıktı, üç gol attı.
  • 2000 yılında memleketinin takımı Basel'e gelen Murat Yakın, 2001 yılında kısa süre Kaiserslautern forması giydikten sonra kariyerinin sona ereceği 2006 yılına kadar Basel'de oynadı.

En iyi yıllarını burada geçiren Murat Yakın, 114 maçta 26 gole imza attı. Murat Yakın, Basel ile üç de lig şampiyonluğuna ulaşmayı başardı. Murat Yakın milli takım tercihini de İsviçre'den yana yapmış bir isim. Kendisi İsviçre forması ile toplam 49 maça çıktı ve dört gole imza attı.

Murat Yakın kimdir sorusunu cevapladık. Şimdi gelelim en sık sorduğunuz sorulara ve cevaplarına.

Murat Yakın Aslen Nereli?

Murat Yakın babası nereli sorusu üstünden pek çok kişi kendisinin asıl memleketini ve aslen nereli olduğunu araştırıyor. Fakat bu konu hakkında bir bilgimiz yok.

Herhangi bir bilgimizin olmamasının sebebi Murat Yakın'ın babasının ailesini terk etmiş olması, dolayısıyla kendisi hakkında memleketi dışında da herhangi bir bilgimiz yok. Dolayısıyla yalnızca Murat Yakın İsviçrelidir diyebiliriz.

İbrahim Büyükak Eşi Nurdan Beşen Kimdir? Kaç Yaşında? İbrahim Büyükak Eşi Nurdan Beşen Kimdir? Kaç Yaşında?

Murat Yakın Kimdir (4)

Murat Yakın Kaç Yaşında?

Murat Yakın kaç yaşında sorusu da pek çok kişinin araştırdığı konuların başında geliyor. Bu sorunun cevabı aşağıdaki gibidir:

  • Murat Yakın'ın doğum günü 15 Eylül 1974. Ünlü teknik adam şu anda 49 yaşında, üç ay sonra 50 yaş bariyerini aşacak.

Murat Yakın kimdir merak edip araştıran pek çok kişi hangi takımlarda teknik direktörlük yaptığını da merak ediyor. Detaylar haberimizde…

Murat Yakın Çalıştırdığı Takımlar Teknik Direktörlük Kariyeri

Yakın, 32 yaşındayken futbol kariyerinden emekli oldu ve sonra teknik direktörlük eğitimi aldı. Murat Yakın, kısa antrenörlük denemelerinin ardından 2009 yılında Thun'un başına geçti.

2009-2021 yılları arasında pek çok takımı çalıştıran ancak bir türlü istediği istikrarı yakalayamayan Murat Yakın, 2021 yılında İsviçre Milli Takımı'nın başına geçti ve üç yıldır milli takımı çalıştırıyor. Türk asıllı teknik direktör Murat Yakın kimdir araştırılmasının sebebi de aslında bu.

Murat Yakın Kimdir (5)

Murat Yakın, teknik direktörlük kariyerinde iki İsviçre Ligi şampiyonluğu kazanmıştır. 2012-2014 yılları arasında eski takımı Basel'i çalıştıran Murat Yakın, takımın başındaki iki sezonunda da şampiyonluk sevinci yaşamıştır.

Murat Yakın çalıştırdığı takımlar listesi şu şekilde:

2009–2011

Thun

2011–2012

Luzern

2012–2014

Basel

2014–2015

Spartak Moskova

2016–2017

Schaffhausen

2017–2018

Grasshoppers

2018–2019

Sion

2019–2021

Schaffhausen

2021–

İsviçre Milli Futbol Takımı

Murat Yakın kimdir sorusunun cevabını arayan pek çok futbolsever var. Aynı zamanda İsviçre takımındaki kariyer de merak konusu. Ayrıntılar haberimizin devamında…

Murat Yakın İsviçre Milli Takım Kariyeri

Murat Yakın kimdir bağlamında teknik direktörün İsviçre takımındaki kariyerini de araştırdık. Başarılı teknik direktör, 2021 yılında İsviçre Milli Takımı'nın başına getirildi. Kendisi takımı devraldığında İsviçre tarihinin en iyi dönemlerinden birini geçirmekteydi. Henüz bir ay önce takım EURO 2020'de çeyrek final oynamıştı.

Murat Yakın Kimdir (6)

Murat Yakın'ın ilk işi 2022 FIFA Dünya Kupası elemelerini geçmekti. Böylelikle de İsviçre'yi arka arkaya beşinci kez dünyanın en prestijli organizasyonunda temsilini sağlamaktı.

Eleme aşamasında büyük bir başarıya imza atan Murat Yakın, İsviçre'nin grubu 18 puanla lider bitirmesini ve direkt olarak 2022 FIFA Dünya Kupası'na gitmesini sağladı.

2022 FIFA Dünya Kupası'nda da iyi bir performans sergileyen İsviçre Milli Takımı, G Grubu'ndan altı puanla ikinci çıkmayı ve son 16 turuna kalmayı başardı. Takım, son 16 turunda ise Portekiz'e 6-1 gibi şok bir sonuçla yenilerek turnuvaya veda etti.

Murat Yakın bu yenilgiye rağmen görevine devam etti ve İsviçre'yi çok daha rahat bir eleme sürecinin ardından EURO 2024'e taşımayı başardı. İsviçre an itibariyle A Grubu'nu beş puanla ikinci sırada bitirmiş ve son 16 turuna vize almış vaziyette. İsviçre son 16 turunda İtalya ile mücadele edecek.

Murat Yakın Kimdir (7)

Murat Yakın Eşi Kim?

Murat Yakın kimdir sorusunu soran ve kendisinin kariyeri hakkında bilgi sahibi olanlar, sonrasında kendisinin özel hayatına da yöneliyor. En çok sorulan sorular ise Murat Yakın evli mi gibi sorular. Bu sorunun cevabı aşağıdaki gibidir:

  • Murat Yakın 2011 yılından bu yana evlidir. Kendisinin eşi Anja Müller isimli Alman bir manken. Çift, 2002 yılından beri tanışıyor ve ilişkileri zaman zaman dalgalı gitse de halen birlikteler.

Murat Yakın-Anja Müller çiftinin iki çocuğu var.

Sık Sorulan Sorular

Murat Yakın kimdir sorusu bağlamında sık sorulan sorular aşağıdaki gibidir:

Murat Yakın Türk Mü?

Murat Yakın'ın etnik kökeni sık sık araştırılıyor, özellikle de Türk mü yoksa Kürt mü olduğu sık sık soruluyor. Murat Yakın, hayatının tamamını İsviçre'de geçirmiştir, ancak günün sonunda Türk asıllı bir İsviçrelidir. 

Murat Yakın Kardeşi Var Mı?

Murat Yakın, kendisiyle birlikte tam 8 kardeştir. Kendisinin kardeşlerinden özellikle Hakan Yakın epey ünlüdür, zaten Murat Yakın kimdir sorusunu soranlar Hakan Yakın kimdir sorusuna da cevap arıyorlar.

Hakan Yakın da ağabeyi Murat gibi eski bir futbolcudur. Kendisi özellikle EURO 2008'de epey parlamış, İsviçre Milli Takımı'nın tüm gollerine imza atarak sükse yapmıştır.