DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Sur ilçe belediyesi, önceki dönemden kalan borçlarını kamuoyuna açıkladı.

Sur Belediyesi eş başkanları, göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları incelemeler sonucunda kayyum döneminde yapılan harcamaların belediyenin yıllık öngörülen bütçesinin çok üzerinde olduğunu tespit ettiklerini belirttiler.

2019’dan bu yana yapılan tüm belediye faaliyetleri incelendiğinde, yapılan harcamaların yıllık öngörülen bütçenin üzerinde olduğu ve 2024 yılına kadar olan bütçenin büyük bir kısmının ilk üç ayda harcandığı ifade edildi.

Yapılan harcamaların detaylarının ilerleyen süreçte kamuoyuyla paylaşılacağı ve bu harcamaların ne kadar gerekli olup olmadığı konusunda kamuoyunun takdirine sunulacağı belirtildi.

Belediye Kanunu’nun 49. maddesine göre, belediyenin yıllık toplam personel giderlerinin, gerçekleşen en son yıl bütçe gelirlerinin belirli bir oranını aşmaması gerektiği vurgulandı.

Ancak Sur Belediyesi’nde bu oranın %30’u aşması gerekirken, son beş aylık değerlendirmede bu oranın %93 olduğu tespit edildi.

Bu aşırı harcamalar nedeniyle belediyede maaş ödemelerinde problemler yaşandığı belirtildi.

Mayıs ayındaki toplam gelir 14.079.673,51 TL iken, toplam gider 26.460.213,80 TL oldu. Bu giderler içinde personel maaşlarının tutarı 22.798.636 TL olarak belirtildi.

Mayıs ayı gelir ve gider farkı ise -12.380.540,29 TL olarak açıklandı.Whad

Temel hizmetlerdeki eksiklikler ve çözüm adımları

Göreve geldiklerinde, en temel belediyecilik hizmetlerinin dahi yerine getirilmediği bir tabloyla karşılaştıklarını belirten eş başkanlar, ilk günden itibaren hizmet adına tüm imkanlarını seferber ettiklerini ifade ettiler.

Personel maaşlarıyla ilgili yaşanan problemleri ve kayyum yönetiminin yarattığı tüm tahribat ve eksiklikleri kalıcı şekilde çözme kararlılığı ve yetkinliğine sahip olduklarını vurguladılar. Halktan ve çalışma arkadaşlarından bu süreçte gösterdikleri anlayış için teşekkür ettiler.

Diyarbakır ve 15 ilde 'Bozdoğan-42' operasyonu! Diyarbakır ve 15 ilde 'Bozdoğan-42' operasyonu!

Eş başkanlar, bu zorlu süreci aşma konusunda kararlılıklarını vurgularken, belediyecilik hizmetlerinin aksatılmadan devam edeceği ve belediyenin mali durumunu düzeltmek için gerekli tüm adımların atılacağı konusunda halkı bilgilendirdiler.

Sur Belediyesi, bu süreçte halkın ve çalışanlarının desteğini alarak, mali disiplini yeniden sağlamak ve şehre gerekli hizmetleri sunmak için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi