Türkiye’de milyonların gündeminde 3 Temmuz 2024 Çarşamba yarın açıklanacak TÜİK Haziran ayı enflasyon rakamları yer alıyor. TÜİK Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasına kısa süre kala kalem kalem gelecek zam oranları da netleşmeye başladı.

Enflasyon rakamlarının netleşmesinin ardından emekli ve memur maaşlarına gelecek zamla birlikte akaryakıt, sigara ve alkol gibi daha birçok kaleme de zam yapılması planlanıyor. ÖTV zammının netleşmesiyle gelecek zamlar vatandaşlar tarafından merak konusu olurken uzmanlar vatandaşlara yarın için hazırlıklı olmaları gerektiğini ifade etti.

3 Temmuz 2024 Çarşamba yani yarın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarının netleşmesiyle birlikte birçok kalemde zam oranları da netleşmiş olacak.

6 aylık enflasyon rakamlarının netleşmesine saatler kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarının yarın netleşmesiyle birlikte Haziran ayının ÜFE'si de belli olacak.

Bankalar promosyon rakamlarını güncelledi! İşte Vakıfbank, Garanti Bankası, Ziraat bankası promosyon rakamları Bankalar promosyon rakamlarını güncelledi! İşte Vakıfbank, Garanti Bankası, Ziraat bankası promosyon rakamları

Kalem kalem gelecek zamlar vatandaşlar tarafından oldukça merak edilirken Ozan Bingöl vatandaşlara yapmış olduğu açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Cumhurbaşkanı aksi bir karar almaz ise 3 Temmuz tarihinde yani on üç gün sonra akaryakıt, alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV tutarları Haziran ayı ÜFE’si sıfır bile gelse otomatik olarak en az %17,87 oranında artacaktır. KDV’si ile yaklaşık artış tutarı 2 ila 2,5 lira arasında olacaktır. Bu geceki zam ile birlikte örneğin benzinde on üç gün sonra toplamda pompaya yansıyacak 4 lirayı aşan bir artış söz konusu olacaktır"

Akaryakıt, alkol ve sigaradan alınan ÖTV'ye gelecek zam oranı yarın belli olacak. Beklentilere göre bu ürünlerden alınan ÖTV'nin oranının yüzde 20 civarında zamlanması bekleniyor. Sigarada 4-5 liralık bir zam beklendiği açıklanırken alkolde de ÖTV oranının artması ile 20-30 liranın üzerinde zam yapılması planlanıyor.