DİYARBAKIR- 2024 Kurban Bayramı öncesinde 16 milyon emekliye 3000 TL ikramiye ödenecek. Ödemelerin tarihleri ise açıklandı. 

2024 yılı Kurban Bayramı öncesinde emeklilere müjdeli haber geldi. 16 milyon emekli, bayram ikramiyelerini hesaplarında görecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 3000 TL bayram ikramiyesi ödeme tarihlerini kısa süre içinde duyuracak. 

16 milyon emekliye bayram ikramiyesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bayram ikramiyesinin Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatacağını açıkladı. İkramiyenin ödeme takvimi yakında duyurulacak. 

Bayram ikramiyesi ilk olarak 1000 TL olarak uygulanmaya başlandı. 2024 Ramazan Bayramı öncesi 2000 TL'den yüzde 50 artışla 3000 TL'ye yükseltildi. İkramiyeden SGK'dan aylık alan dul-yetimler de dahil olmak üzere yaklaşık 16 milyon kişi yararlanacak. 

Emekliikramiye

Emekli bayram ikramiyesi ne zaman ödenecek? 

2024 Kurban Bayramı 16-19 Haziran tarihlerinde kutlanacak. Emekli ikramiyesinin bayramdan hemen önce 10-14 Haziran tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor. Çalışmanın yetişmesi halinde 3-7 Haziran tarihleri arasında da ödemeler yapılabilir. 

Emekliler maaşlarından bağımsız olarak 3 bin lira ikramiye alacak. Ölüm maaşı alan dul yetimler ile iş göremezlik ödeneği alanlar hisse oranlarına göre ikramiyeden yararlanacak. 

İkramiye miktarları

Sabah'ın haberine göre hissesi yüzde 75 olana 2 bin 250, yüzde 50 olana bin 500, yüzde 25 olana 750 lira bayram ikramiyesi yatırılacak. 

Kurban Bayramı ve emekli maaşı ödemeleri

Emekliler maaş ödeme günlerinin bayrama denk gelmesi nedeniyle ödemelerin erkene alınmasını bekliyor. SSK emeklileri her ayın 17'si ile 26'sı arasında maaş alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ikramiye ödemelerinin yanı sıra emekli maaşı ödemelerinin de erkene alınması için çalışıyor. 

Maaş ödemelerinde erken ödeme kararı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile koordineli olarak yürütülen çalışma tamamlanırsa, emeklilere bayramdan önce hem ikramiye hem de maaşları birlikte ödenecek. Memur emeklileri her ayın 1-5 arasında, SSK emeklileri her ayın 17-26'sı arasında, Bağ-Kur emeklileri ise her ayın 25-28'inde maaş alıyor. 

Emeklibayram Ikramiyesi

En az 13 bin TL ödeme 

En düşük emekli maaşı Ocak-Haziran dönemi için 10 bin TL olarak belirlendi. Bayram ikramiyesi de 3 bin TL. Erken ödeme kararı çıkarsa, emeklilere Kurban Bayramı öncesi en az 13 bin TL ödeme yapılacak. Maaşı 10 bin TL'nin üzerindeki emekliler buna ek olarak 3 bin TL ikramiye alacak. 

Temmuz Ayı zam takvimi

Diyarbakır’da toplu taşıma ücretlerine zam geldi! Diyarbakır’da toplu taşıma ücretlerine zam geldi!

Bayram sonrası emekliler için hareketli günler devam edecek. Temmuz ayı başında 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. Böylece emeklilerin maaşları yeniden düzenlenecek. 

1-5 Temmuz'da memur emeklilerine maaş ödenecek ve ay sonunda zam farkı yatacak. 3 Temmuz'da emekli ve memur zammı açıklanacak. 15 Temmuz'da memurlara zamlı maaş ödemesi yapılacak. 17-25 Temmuz'da SSK emeklilerine, 25-28 Temmuz'da Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş ödemesi yapılacak. 

Kaynak: Haber Merkezi