DİYARBAKIR- Diyarbakırlı Tahsin, 1874 yılında Diyarbakır'da doğmuş ve 1937 yılında İstanbul'da hayatını kaybetmiş bir ressamdır. Askeri eğitimini Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamlamıştır. Tahsin Siret, özellikle deniz ressamları arasında önemli bir yere sahiptir ve Diyarbakırlılığıyla da tanınmıştır.

Tahsinsirett

Emre Yücelen Kimdir? Şarkıcı Mı, Evli Mi, Kaç Yaşında? Emre Yücelen Kimdir? Şarkıcı Mı, Evli Mi, Kaç Yaşında?

Sanat hayatına kurşunkalem ve suluboya çalışmalarıyla başlayan Tahsin Bey, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim görürken Boğaz'ın güzelliklerini ve gemileri resmetme fırsatı bulmuştur. Bu dönemde "Ressam Tahsin" olarak anılmaya başlamıştır. Osmanlı toplumunda Batı tarzı resmin yaygınlaşmasıyla birlikte, Tahsin Bey'in çizimlerine de destek verilmiş ve eğitimi sırasında özellikle deniz ve gemi motifleri üzerinde yoğunlaşmıştır.

Thsn

Özellikle Hoca Ali Rıza'nın etkisiyle doğadan çalışma ve eskizlerle not alma yöntemini benimseyen Tahsin Bey, öğrenimini tamamladıktan sonra orduya katılmış ve çeşitli kıtalarda görev almıştır. İstanbul'da Harita Dairesi'nde çalışırken Sanayi-i Nefise Mektebi'nde resim dersleri almış ve askeri kariyerinde yükselmiştir.

Tahsin Siret

Tahsin Bey, 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Savaşı'nı resmetmek üzere görevlendirilmiş ve bu döneme ait önemli tablolar üretmiştir. Ayrıca Macaristan'da geçirdiği dönemde de resim çalışmalarına devam etmiş ve uluslararası sergilere katılmıştır.

Thsn1

Emekli olduktan sonra resim dersleri vermeye devam eden Tahsin Bey, özellikle deniz ve gemi temalı eserleriyle tanınmıştır. Durgun denizlerde resmettiği gemiler ve deniz manzaraları, sanatının önemli bir parçası olmuştur. Eserleri Türkiye'nin çeşitli müze ve koleksiyonlarında yer almaktadır.

Images-1

Tahsin Bey'in sanatında sonraki dönemlerde fırça darbeleri ve renk lekelerinin daha serbestçe kullanıldığı ve konu seçiminde önceki dönemlere kıyasla daha küçük boyutlu ve seri üretim tarzına geçildiği görülmektedir. Özellikle çizim defterinde yer alan gemi çizimleri, tablolarında kullandığı modellerin temelini oluşturmuştur.

Diyar. Tah

Diyarbakırlı Tahsin Siret, Diyarbakır'da doğmuş olmasına rağmen sanatında Diyarbakırlılığı kullanarak Türk ve dünya sanatına katkıda bulunmuş ve özellikle deniz ve gemi temalı eserleriyle tanınmış bir ressamdır.

Kaynak: Diyarbakir.Net