DİYARBAKIR- Diyarbakır doğumlu olan ünlü kadın ressamlarından biri olan Zabelle C. Boyajian'ın annesinin de ingiliz şair Samuel Rogers soyundan geldiğini biliyor muydunuz?

Zabelle Boyajian


Ermeni ressam, yazar ve çevirmen Zabelle C. Boyajian, 1873 yılında Osmanlı İmparatorluğu'nun Diyarbekir Vilayeti'nde doğdu. Babası Thomas Boyajian ve annesi Catherine Rogers, İngiliz şair Samuel Rogers soyundandır. Babasının Hamidiye Katliamları sırasında öldürülmesinin ardından Boyajian, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte 1895 yılında Londra'ya taşındı.

Boyacıyan

Burada Slade Güzel Sanatlar Okulu'na kaydolup kendi kitaplarını yazmaya ve resimler çizmeye başladı. İlk romanı "Yestere: Bir Hayatın Romantizmi", Bitlis Sason'daki katliamlarla ilgili olarak Varteni mahlasıyla yayımlandı.

Zabelle Boyajian 1

Ermeni romancı Raffi'nin karısı ve iki oğluyla yakın ilişki içinde olan Boyajian, Raffi'nin romanlarını Ararat dergisinde periyodik olarak tercüme edip yayınladı ve çeşitli okuma etkinlikleri düzenledi.

Boyacıyan1

Diyarbakırlı ses sanatçısı Bedri Ayseli kimdir? Diyarbakırlı ses sanatçısı Bedri Ayseli kimdir?

Vikont James Bryce tarafından tanıtılan "Ermeni Efsaneleri ve Şiirleri" antolojisini derleyip tercüme etti. Ayrıca, çeşitli ülkelerde sergiler açtı ve seyahat notlarını Kalem ve Palet kitabında yayınladı. Boyajian, 26 Ocak 1957'de Londra'da vefat etti.

Kaynak: Diyarbakir.Net